Високий Замок у Львові

Якщо ви не бачили Високий замок, то ви не бачили Львова. Адже з глибини віків саме він вважався візиткою старовинного міста Лева. Романтичний парк, овіяний таємничими легендами та нестримною атмосферою свободи, з висоти понад 400 метрів розкриває всю красу та велич міста.

Свою назву парк дістав не даремно. Ще у XІІI столітті Данило Галицький, розгледівши вигідну у військовому відношенні гору, наказав збудувати там фортецю і переніс до неї свою резиденцію. З того часу цю круту гору, оповиту лісами, стали називати Замковою (Княжою) горою. Проте будівля була не зручна для постійного житла, оскільки постійно обдувалася холодними вітрами, що особливо було відчутно взиму. Тому наказує будує новий замок – Низький. Високий замок же слугував оборонним пунктом та скарбницею, де зберігалися золоті хрести, корони та позолочений трон.

У XIV столітті поляки вперше захопили Львів і, на місці спаленого дерев’яного замку, Казимир ІІІ будує Високий кам’яний замок. Фортеця також виконувала оборонні функції: там розташовувалися казарми, склади зброї і боєприпасів, а також княжий палац. Підземелля в основному використовували, як в’язницю.

Протягом трьохсот років фортеця була неприступною, виконуюючи роль додаткового форпосту оборони. Лише у 1648 році війська Богдана Хмельницького під командуванням Максима Кривоноса багатоденним штурмом вперше здобули Замок. Для самого Кривоноса цей бій був останнім, оскільки був смертельно пораненим. А війська Хмельницького, вдовольнившись викупом в 300 000 злотих, відступили від міста.

На початку XVIII століття шведський король Карл XII зміг зробити те, що не вдавалося нікому зробити на протязі багатьох століть – вперше за 350 років було захоплено Львів. Ця подія стала поворотною в історії і самого Високого замку. Він втрачає своє оборонне значення, починає занепадати та стає притулком розбійників і волоцюг. В кінці XVIII століття австрійська влада дозволяє розбирати фортечні мури, що призвело до перетворення замку на руїну. Сама Замкова гора також зазнає суттєвих видозмін і, саме тоді, влада вирішує облаштувати на горі парк.

В середині XIX століття Високий замок зазнав остаточного руйнування. Адже на честь 300-річчя підписання Люблінської унії з його матеріалів був насипаний пам’ятний курган. На протязі всіх століть назву гори змінювали багато разів, та львів’яни уперто називали цю гору Замковою, а місцевість – Високим замком.

Сьогодні, парк «Високий замок» загальною площею 36га – це найулюбленіше місце романтичних львів’ян та найвідвідуваніше місце серед туристів, він складається з двох терас: верхньої та нижньої. На верхній терасі знаходяться залишки фортечної стіни Високого замку, штучний курган з оглядовим майданчиком, старовинна скульптура кам’яного лева(сьогодні на реставрації). Нижня тераса зустріне привітними алеями та екзотичною зеленню. Тут можна побачити монумент на честь козака Максима Кривоноса та штучний грот, зведений у 1841 році. А оглянути, як саме виглядав старовинний Високий замок, можна на макеті у парку мініатюр в палаці Потоцьких.

«Високий замок» – найвища точка міста, він відкриває приголомшливий вид на старовинну архітектуру та безкраї простори. Тут можна не лише насолодитися безмежною атмосферою, а й відпочити в алеях чудового парку чи весело провести час в затишному ресторані на узбіччі гори. Рекомендуємо відвідати цю таємничу Княжу гору в пошуках втраченого натхнення…