Підгорецький замок

З першого погляду на Підгорецький замок з’являється незрозуміле відчуття містичності та загадки. І не дарма. Підгорецький палац має свою дивовижну історію, таємничі легенди та паранормальну активність, яка й збирає тут постійно допитливих туристів та нестандартні проекти: «Битва екстрасенсів», «Мисливці за привидами». Що ж саме манить відвідувачів зі всього світу у цей похмурий, сповнений середньовічної загадковості замок?

Колись давно Підгорецька твердиня була квітучою перлиною та вважалася однією з кращих палацово-замкових комплексів Європи, який вражав своєю величністю та вишуканістю. Розташований у затишному селищі Підгірці Львівської області, замок був збудований у 1640 році на місці старого оборонного укріплення, яке належало родині Підгорецьких. Саме на честь перших власників замок і отримав свою назву. Новий власник Підгорецького замку – гетьман Станіслав Конецпольський, за проектом архітекторів Гійома де Боплана та Андреа дель Акви, спорудив унікальну за своєю архітектонікою будівлю. То був замок по типу «Palazzo in Fortezzo», що означає поєднання оборонної фортеці та магнатської резиденції.

Ренесансний палац мав квадратну форму із довжиною сторін близько 100 метрів. Із трьох боків він був оточений п’ятикутними бастіонами та глибоким ровом. В’їзд був обрамлений величною аркою з двома колонами, а північну терасу прикрашали балюстрада та скульптури.

Та будівля була більш схожа на справжній палац, а не на оборонну споруду. Тому вже в 1651 році Підгорецький замок не стримав нападів козацьких загонів під приводом Богдана Хмельницького і був захоплений. Новим власником легендарного замку став Ян ІІІ Собєський, який додав будівлі пишності та краси. І все марно, у 1688 році Підгорецька твердиня не вистояла перед татарською навалою і зазнала значних пошкоджень. В 1720 році замок потрапляє до рук Вацлава Жевуського і розпочинається «золота епоха у Підгорецькому замку». Саме в ті роки у будівлі з’явився третій поверх, заїжджий двір, був збудований бароковий костел Вознесіння Святого Йосифа за проектом архітектора Романуса та розкішний італійський парк, який вважається пам’ятником садово-паркового мистецтва.

Після Жевуського Підгорецьким замком володів князь Сангушко, який створив там приватний музей. За радянських часів замок був розграбований, а його приміщення використовували, як санаторій для хворих. 1956 рік приніс лихо – пожежа завдала значних збитків внутрішньому інтер’єру будівлі. І тільки у 1997 році Підгорецький замок передали Львівській галереї мистецтв.

Сьогодні у Підгорецьком замку проводяться реставраційні роботи та замковий ансамбль відкритий для відвідувачів. Тут можна побачити заїзд-корчму, яка збереглася до наших часів з XVII століття, звірити час на старому сонячному годиннику, завітати до пивного заводу, прогулятися алеями дивовижного старого парку, спуститися у підземелля замку, де можна почути плач «білої пані», яка бродить по замку не знаходячи притулку. Кажуть, що це привид Марії Жевуської, яку колись живцем замурував у стіні замку її чоловік – граф Жевуський, так як ревнував її і підозрював у зраді. Саме в цьому замку проходили зйомки частини легендарного фільму «Д’Артаньян та три мушкетери», адже замок в Підгірцях і досі вважається одним з найкрасивіших на Львівщини.