Оперний театр у Львові

Без найменших сумнівів можна сказати, що Львівський Оперний театр – серце сучасного міста, один з найкрасивіших театрів Європи та світу. Ця помпезна архітектурна перлина вражає своєю величністю, красою та пишномовною імпозантністю. Саме її декор незабутньо-яскраво переплітається різними архітектурними стилями європейських країн.

Великий Оперний театр будувався за проектом відомого європейського архітектора Зігмунда Горголевського, який є автором багатьох монументальних споруд у Німеччині та Польщі. Названа феєрична споруда на честь видатної оперної співачки світу – Соломії Крушельницької, мистецтво якої стало національною гордістю народу. Театр має незвичайне місце розташування, так як за задумкою митця будівля вимагала особливих умов. Саме тому у 1897 році на головному проспекті Львова був закладений перший камінчик у фундамент Оперного театру на річці Полтва, яка була схована у підземний бетонний колектор. А саму річку сьогодні можна побачити в підземеллях Опери, де розташувалася тематична кнайпа з назвою “Лівий берег”.

Будівництво тривало близько трьох років за фінансуванням міської влади та простих громадян Львова. Над зведенням та оздобленням фантастичної споруди працювали найкращі європейські та львівські майстри: М.Герасимович, Т.Попель, П.Війтович, Е.Печ, Т.Баронч, А.Попель, З.Развадовський, С.Рейхан та інші.

Вигадливі фасадні форми театру дуже складні та різноманітні: колони, балюстради, ніші, алегоричні скульптурні постаті, виконані у стилі віденського неоренесансу. Багатий скульптурний декор просто вражає: давньогрецькі музи, суперечливі фігури Трагедії з кинджалом в руці та Комедії з маскою, десятифігурна композиція «Радощі і страждання життя», тріада бронзових фігур: Геній драми, комедії та трагедії, а в центрі – Слава з пальмовою гілкою, яка має свою дивовижну історію: кажуть, що вона вагітна.

Внутрішній інтер’єр театру назавжди зачарує своєю вишуканою розкішшю, елегантно-розмаїтим оздобленням та великою декоративною цінністю. На шляху до глядацької зали, гості театру можуть милуватися дзеркальним холом, люстрами з дорогоцінними прикрасами, композиціями з кольорового мармуру, неперевершеними шедеврами художнього розпису, чисельними скульптурними витворами та елементами інтер’єру з позолотою, на які було витрачено не один кілограм золота.

Глядацька зала нагадує форму ліри і має чотири рівні. Вона вміщує близько 2000 тисяч відвідувачів. Загальну картину залу завершує декоративна завіса “Парнас”, створена відомим живописцем того часу Генріхом Семирадським. Говорять, що він працював над унікальним полотном останні роки свого життя у Римі. Але вийшло так, що замовники не змогла викупити завісу через брак грошей. Тоді Семирадський зважується на благородний вчинок і дарує театру цю неперевершену сценічну завісу.

Урочисте відкриття Великого Міського театру відбулося 4 жовтня 1900 року, де зібралася уся еліта тогочасного мистецтва і делегації з європейських театрів. В той день на сцені відбулася прем’єра лірико-драматичної опери «Янек» В.Желенського, в якій головну партію виконав Олександр Мишуга – видатний український тенор.

Сьогодні, Львівський театр Опери та Балету ім. С.Крушельницької приймає найвідоміші оперні і балетні колективи з усього світу.