Олеський замок

Старовинний Олеський замок – найсуперечливіша будівля середньовічного Львова. Він став свідком багатьох історичних подій, які вічно будуть передаватися в легендах із покоління в покоління.

Величний гігант височіє на самотньому, 50-ти метровому пагорбі, у селищі Олесько Львівської області. Його 10-ти метрові стіни завтовшки 2,5 метри бачили багато битв і боїв, бунти повстанців та навали татар, розкіш королівського життя та інтриги магнатських династій. Замок весь час розташовувався на кордоні Литви і Польщі – це й спонукало до постійної боротьби за нього та частих змін власників замку.

Історію іменитої будівлі прийнято відраховувати з XIII століття, коли татарські орди знищили городище Пліснеське. Уцілілі жителі перебралися в Олесько, де й розпочали будівництво нової фортеці. З того часу замок став стратегічною оборонною спорудою. Однак, у другій половині XV століття Олеський замок опинився під владою магнатів роду Даниловичів, які й розпочали його реконструкцію. Після завершення оздоблення будівлі, Іван Данилович у 1627 році видає заміж свою доньку Теофілію за Якуба Собєського, а вже у 1629 році у стінах Олеської фортеці народжується їхній син – Ян ІІІ Собєський – майбутній король Польщі.

Про народження Яна Собєського існує стародавня легенда. Говорять, що він народився під час грози, коли на замок вкотре напали татари. Коли повитуха поклала немовля на мармуровий стіл, то вдарив сильний грім і стіл розломився навпіл, а прислуга – оглухла. З того часу Яну Собєському пророкували незвичайну долю, що й підтвердилося багато років тому.

За різних часів замок процвітав чи перебував у занепаді, його спіткали пожежі та землетруси. Незважаючи на все, замок в Олесько вистояв. Його відродження розпочалося у 70-х роках минулого століття. Запущену, напівзруйновану будівлю передали Львівській галереї мистецтв.

Сьогодні, Олеський замок – це цікаво-унікальна пам’ятка архітектури та історії ХІІІ – XVIII століть, діючий музей, де можна побачити старовинно-шедевральні інтер’єри, скульптури, живописні полотна та предмети меблів. Саме в цьому замку розташована найбільша у Європі замкова збірка дерев’яної скульптури XIV – XIX століть. Відновлений замок активно використовувався для зйомок відомих фільмів: «Пастух Янко», «Борис Годунов», «Королева Бона», «Три мушкетери», «Вогнем і мечем».

На території замку зберігся унікальний старовинний колодязь, глибина якого 42 метри. Але в період землетрусів у ХVIII столітті він опинився під завалами. На сьогодні вдалося розчистити лише 25 метрів. Існує думка, що колодязь приховує вхід до потаємних ходів під замком, про які знали лише певні люди. Але поки не знайшли доказів цьому.

Та особливої уваги заслуговує парк біля замку. Його атмосфера наче повертає у минуле: безліч скульптур і фонтанів, мальовничі алеї та доглянуті стежки, екзотичні дерева та фруктовий сад роблять паркову зону незабутньо-унікальною.

Приїхавши до Львова, обов’язково знайдіть час, щоб доторкнутися до розкоші великих магнатів, прогулятися стежками, по яким колись ходив польський король Ян Собєський зі своєю дружиною, насолодіться атмосферою романтичного шарму та середньовіччя.