Органи Львова ч1. (діючі)

Тема органів у нашому місті є доволі болючою, актуальною і, що головне, далеко не дешевою. Особливого контрасту справа набирає, якщо порівнювати їх минуле і сьогодення …

Близько століття назад у місті можна було нарахувати більше 40 діючих органів, працювало 5 фабрик, що виготовляли інструменти, в тому числі, на експорт до інших країн… Сьогодні у Львові лише одинадцять органів, з яких тільки 4 діючих.

Вперше такий музичний інструмент, як орган, в нашому місті з’являється десь в першій половині XV ст. І з тих часів Львів стає одним з головних осередків органної музики та виробництва цих прекрасних інструментів. В розвитку цієї культури Львів сміло ставав поряд з Краковом, Варшавою, Познанню, Вільнюсом. Нажаль в часи після закінчення Другої світової війни майже весь цей потенціал було знищено. Зараз у Львові лише чотири діючих органи, та залишилися залишки ще семи, деякі з яких варто було б відреставрувати.

Діючі органи:

1. Орган в Латинській катедрі.

Вперше орган в цій споруді згадується в архівних матеріалах 1405-1416 років. Проте довгі століття і різноманіття подій не пошкодували тих ранніх органів, які знаходились в цій споруді.
Сьогоднішній інструмент з’являється в костелі в XIX ст. Виготовив його Роман Духенський на кошти Якуба Бема, родич якого, Францішек Бем 1841-го року був композитором і придворним піаністом Софії Потоцької, а також заснував органну школу у Львові.
Помпезний неоготичний орган має дві клавіатури і аж 25 регістрів. Обійшовся замовнику він тоді в 5800 талерів. Виконаний у вигляді двох великих секцій, поміж якими розкидається прекрасний вітраж. Велика група 8-футових регістрів надає органові доволі насичене звучання. Так як на долю 8-ми і 16-ти-футових регістів припадає 15 з 23. Це трохи обмежує музичні властивості інструмента, проте він споруджувався суто для сакральних цілей і такі дані є прийнятними для його призначення. Цей орган – найбільш характерний взірець органів романтичного костельного типу, що був вироблений однією з найкращих фабрик тодішньої Польщі – фабрикою Слівінського, що розміщалась тоді на вулиці Коперніка 16.

2. Орган костелу св.Антонія

Знаємо, що в XIX ст.в костелі вже стояв дерев’яний необароковий орган , декорований рослинними орнаментами і був частково позолочений. Проте сьогоднішній інструмент споруджено 1937-го року недалеко від міста лодзь на фабриці Станіслава Крючковського. Цей орган також складається з двох секцій і є наймолодним органом міста. Так як і попередній, він має дві клавіатури з педаллю та 17 регістрів. Звучання цього інструменту типово романтичне, хоча й недостатку камерних голосів не спостерігається. Тут є велика кількість струнних та флейтових голосів, людський голос та лагідний(Amabilis), що придає його звучанню ніжності та лірики.

3. Орган з костелу св. Мартина

У 1990 році залишки органу костелу святого Мартина були перевезені до Музею історії релігії при Домініканському соборі, де досьогодні він використовується для світських концертів. Виготовлений у 1911 році фабрикою Мечислава Янішевського у Львові. Проте в Радянський період костел св. Мартина використовувався, як склад і орган був сильно пошкоджений. Відновлений стараннями Віталія Півнова. Сьогодні даний орган має 11 регістрів, один мануал з педаллю і в загальній кількості 886 труб довжиною від 12 мм. до 5 м.

4. Орган в Будинку органної музики(колишній костел Марії Магдалини)

Найбільший орган України. Виготовлений в 1936-му році на замовлення монахів австрійською фірмою “Rieger”. Орган тоді мав, 70 регістів, 4 мануала, 4,5 тисячі труб. Особливістю органа було те , що частина регістрів була розміщена окремо, в шафці, що розміщалась в протилежному кінці залу. Дверцята шафи відкривалися, або зачинялися для створення ефекту приглушеності. Після реконструкції 1968-69 років орган став дещо скромнішим, проте і сьогодні тішить своєю силою і величністю звуку.