Музей зброї “Арсенал” у Львові

Проходячи по вулиці Підвальній неважко зауважити одну споруду, що чітко вирізняється своїм мілітарним призначенням, та має вигляд суворої фортифікаційної стіни, з примикаючою з півночі до неї восьмикутною вежею. Це – міський Арсенал(вул. Підвальна 5), сьогодні пам’ятка архітектури та відділ Львівського історичного музею, присвячений саме військовій історії.

Військова історія на цьому місці зароджується ще задовго до появи самої споруди, адже знаємо, що вже в 1430-му році тут існувала зброярня, поруч був склад боєприпасів, а пізніше з’являється і людвисарня(ливарня) для виготовлення гармат. А загалом, Арсенал був складовою частиною оборонної системи міста, який в першу чергу захищав місто своїми стінами, а по-друге був приміщенням, де зберігалася зброя. З однієї сторони Арсенал був прибудований до Високого муру, з півночі і півдня до нього примикали вежі Токарів і Поворозників та Шевська, а з зовнішньої частини була бастея, відділена ровом. Разом це все складалося в доволі потужний комплекс та надійний фортифікаційний вузол, який не одне століття відігравав свою роль.

З XVIII ст. внаслідок розвитку технологій та вдосконалення зброї, Арсенал у Львові починає втрачати своє пряме призначення. Довгі роки його використовували частково, як в’язницю, частково, як склад зброї, а часто, одночасно, як те і інше. Так тривало до другої половини XX ст. поки в ньому не відкривають експозиційний відділ історичного музею.
В експозиції музею подані всі основні типи зброї: холодна, метальна, вогнепальна зброя та, звичайно ж, захисне спорядження. Хронологічні рамки надзвичайно широкі та охоплюються межі XI – XX століть. Тут ви зможете побачити зброю з більш ніж 30 країн світу, і отримати повне уявлення про її еволюцію, рівень технічного розвитку, як зброярів, так і загалом суспільства тих епох, зможете оцінити і рівень художнього виконання, оскільки декотрі взірці є неінакше ніж витворами мистецтва, щедро декоровані дорогоцінними металами, камінням, слоновою кісткою і т.д.

Найширшою тут є колекція саме холодної зброї. Несчисленна кількість ножів, кинджалів, мечів, шабель, шпаг, ятаганів, сокир, алебард, булав, чеканів, перначів і т.д. По класифікації можна опускатися і нижче, оскільки, до прикладу, мечі тут також представлені всіх типів: поясні, півтораручні, дворучні, багато з яких помічені різного роду клеймами майстрів, символами та знаками. Особливо цікавим є меч XIV ст. прикрашений латунним таушуванням – хрестом Тевтонського ордену. Вражають розмірами дворучні мечі, особливо т. зв. “фламберг” з клинком у вигляді полум’я, чи т.зв. “зульфакар” – шабля з подвійним клинком.

В достатній мірі представлена ратищна зброя: протазани, списи, алебарди, бердиші – це те, що можна віднести до довших екземплярів, або сокири, булави, перначі, чекани – з коротшого. Як родзинки – булави та перначі козацького періоду – символи влади гетьмана чи полковника в Польщі чи Україні.

Метальну зброю музей Арсенал представляє колекцією луків та арбалетів, як суто військових, так і мисливських.

Вогнепальну зброю також доцільно ділити на кілька категорій. Артилерія займає майже весь нижній поверх. Тут і гармати, і гаубиці, і мортири, і фальконети, виготовлені і з бронзи, і чавуну, прикрашені різного роду рельєфними зображеннями чи то герба Львова, чи навіть апостолів(в часи пізнього середньовіччя поширеною була практика виготовлення одним майстром серії з 12 гармат, прикрашених зображеннями одного з 12 апостолів. Декілька таких “апостолок” з однієї серії представлені тут). Ручна вогнепальна зброя представлена пістоями, пістолетами, револьверами, аркебузами, мушкетами, рушницями, що поділяються за типами запалювання на фітільні, кремінно-ударні, колісцеві, капсульні та під унітарний патрон. Багато взірців, як завжди, щедро декоровані різного роду орнаментами.

На додачу – колекція голограм військових орденів.

В приміщенні музею Арсенал у Львові експонована тільки невеличка частина колекції зброї, якою володіє Львівський історичний музей. Тож не оминіть можливість познайомитись з цією гілкою історії людства.