Аптека-музей у Львові

Більшість з гостей нашого міста, в процесі підготовки до поїздки, обов’язково стикаються зі згадками про якусь “аптеку”, так і до кінця не розуміючи, чому їм так настирливо рекомендують її відвідати. А відвідати її справді вартує. Тому що, та сама “аптека”, це по-перше найстаріша постійнодіюча аптека в Україні, яка досьогодні торгує медикаментами, і там можна прикупити різних препаратів для покращення здоров’я. А по-друге, це єдина в Європі аптека-музей, де поряд з продукцією експонуються рідкісні експонати, зібрані різними науковцями, фармацевтами та колекціонерами.

В будинку на куті пл.Ринок, на розі вулиць Друкарської та Ставропігійської(сьогодні адреса вул. Друкарська 2) ще в 1735 році з’являється перша аптека з назвою “Під чорним орлом”, яку відкриває військовий формацевт, магістр Наторп. Хоча і основною ціллю існування аптеки був продаж ліків, тобто суто торгівля, але мусимо взяти до уваги той факт, що фармацевтичної промисловості, як самостійної галузі, тоді ще не існувало, отож виготовлення ліків покладалося на плечі самих аптекарів. Тому в цьому будинку і розростається ціле комплексне підприємство, яке мусило добре знатися на різного роду травах, коріннях, листках, мати доволі непогане, як для тих часів, уявлення про хімію і суміжні науки, ну і звичайно добряче розбиратися в людській анатомії, хворобах тощо.

Сьогодні тут розміщений музей, який дозволяє нам побачити життя аптекаря тих часів зсередини. Переступивши поріг закладу ми потрапляємо в торговий зал, де всюди довкола, нас оточують старі дубові шафи з масою різноманітних ємностей та латинськими написами, скульптури давньогрецьких богів Асклепія – бога лікування, та його доньки Гігіеї – богині здоров’я. Особливу увагу приковують старовинні касові апарати. А родзинкою кімнати є розписи на стелі, де зображені чотири стихії: Вода, Вогонь, Повітря та Земля – основа основ всієї алхімії, як наслідок хімії, фармацевтики і решти похідних наук. Середньовічні дослідники свято вірили, що поєднуючи ці чотири елементи в різних пропорціях можна отримати будь що. Сьогодні ми добре розуміємо, наскільки вони були близькими до істини і одночасно такими ж далекими.
Наступний зал – так звана “матеріальна кімната”. Це був такий собі зал, підсобне приміщення, де зберігалися запаси медикаментів. Зараз майже все приміщення заставлене експозицією посуду, який використовували для зберігання ліків, взірцями терезів, настільки точними, що їх поміщали в окремі засклені скриньки, аби убезпечити від коливання повітря, різного роду ємностями з фарфору, фаянсу, cкла.

Далі, ще два зали Аптеки-музею у Львові. Лабораторія – зал де можна познайомитись з етапами переробки сировини і перетворення на ліки. Тут різноманітні терки, подрібнювачі, млинки і т.д. Кімната історії фармації – кімната де на стендах розказана історія цієї науки, та особливо гордо на стінах повішані величезні пергаментні дипломи з сургучевими печатками власників аптеки. Споглядаючи їх мимоволі задумуєшся про вагу слова “магістр” в ті часи та сьогодні.

Родзинкою музею є схована далеко всередині будинку кімната – кімната алхіміка. Саме алхіміки стали прабатьками сучасних хіміків, та фармацевтів. Метою їх діяльності було зовсім не оздоровлення людей, а пошук так званого “філософського каменю”, речі, яка зможе будь-що перетворити на золото. Нажаль, чи нащастя, філософський камінь так ніхто і не винайшов. Проте внаслідок ряду експериментів була відкрита незліченна кількість корисних сьогодні речей, природних явищ, з’явились базові уявлення про структури предметів, їх походження та вплив на навколишні речі, в тому числі здоров’я людини. В цій кімнаті вас зустрінуть доволі химерні речі, таблиця зі знаками, яка здалека нагадає нам таблицю Мендєлєєва, а на стіні – картина, яка ілюструє будні середньовічного алхіміка.

Вийшовши з залів нас чекає компактний внутрішній дворик, який до певної міри відображає буденне життя міщанина у Львові у часи епохи пізнього середньовіччя. А внизу, під землею відкритий доступ в підвальні приміщення. Тут можна отримати уявлення про Львівські підземелля(цей об’єкт включений до тематичної екскурсії “Підземелля Львова”), та побачити величезні бочки, що призначалися для зберігання вин. Адже добре розуміємо, в часи коли холодильників не існувало, найкращим місцем для зберігання продуктів були підвали, завдяки доволі низькій температурі влітку, і навпаки, відносно високій взимку.

А щоб музей Аптека і Львів вам надовго запам’яталася, рекомендуємо в торговій залі придбати фірмові ліки – так зване “залізне вино” – такий собі тонізуючий напій, який зустрінете лише тут.