Церква Михаїла у Львові

Серед багаточисленних пам’яток Львова персональної уваги заслуговує доволі своєрідний костел Архистратига Михаїла, побудований за зразком римського храму Санта Сусанна. Його струнка постать наче захищає місто та піклується про спокій мешканців Львова вже багато років. Як і всі старовинні споруди, церква святого Михаїла має свою історію, оповиту легендами, переказами та чутками.

В XVI столітті, коли до Львова почали переселятися монахи різноманітних католицьких орденів, ченці ордену кармелітів босих запросили у міської влади землю під будівництво свого храму. З великими труднощами вони вибороли у влади пагорб за валами міських мурів, де й у 1634 році розпочали будівництво костелу за проектом Яна Покоровича.

Церква мала свою лінію укріплень, так як не була захищена міськими мурами. Саме це допомогло монастирській твердині вистояти під час татарсько-турецьких облог 1672 та 1695 рр. Та вже у 1704 році костел захопили шведи, завдавши значних збитків. Хоча реставрація розпочалася відразу, та закінчилася лише в 1730 році.

У 1784 році монастир переживає реформи імператора Йосифа ІІ та потрапляє до рук реформаторів, а в 1789 році переходить у власність кармелітів черевичників. Устав цих монахів був менш суровим, тому в цей період аскетичний зовнішній інтер’єр храму зазнає певних змін. Були добудовані дві барокові вежі: північна у 1839 році, а південна – у 1906 році. Саме в цей період храм набув сучасного вигляду.

В роки правління радянської влади собор перетворили на склад для цукерні, а в монастирі облаштували гуртожиток. З 1979 року костел Архистратига Михаїла переходить у власність Львівського історико-архітектурного заповідника. З приходом незалежності весь монастирський комплекс був переданий у 1991 році ченцям Студійського Уставу греко-католицької церкви, а колишній костел кармелітів босих освятили як храм Святого Михаїла.

Сьогодні церква Архистратига Михаїла славиться на весь світ своїм чоловічим хором «Благовіст» з хоровим диригентом Ст.. Головком. Завдяки високій майстерності та прекрасному виконанню «Благовіст» виступає не тільки по всій Україні, а й по всьому світу.

Незважаючи на те, що костел завжди вважався фортифікаційною спорудою, він має цікавий зовнішній вигляд та наповнений неперевершеною атмосферою гармонійного внутрішнього оздоблення. Мурований з каменю, собор святого Михаїла має тринавну форму та несе на собі відбиток стилю раннього бароко. Фасад прикрашений живописом, у першому ярусі і нішах встановлені вази, а в другому – скульптури святого Йосипа і святої Терези. Центральну наву увінчує купол.

Внутрішній інтер’єр храму вважається неймовірно вишуканим, адже розпис у монастирській твердині виконав відомий італійський майстер Дж.К.Педретті зі своїм учнем Б.Мазуркевичем. А по картинах маляра Г. Чайковського можна простежити всю історію ордену кармелітів. Головною окрасою собору є мармуровий вівтар у формі невеликої святині, який оточений чотирма парами колон. Особливу увагу слід звернути на розписи куполу над вівтарем. Там зображений Архистратиг Михаїл, який побиває чорні сили. Саме ця сцена визначила ідейний зміст вівтарної частини. Скульптурне оздоблення костелу виконав львівський скульптур А.Штиль.

Загалом, церква святого Михаїла – це чудова пам’ятка архітектури стародавнього міста Лева, яка несе вже багато років справжню історію, безцінну спадщину та унікальну можливість бачити творіння відомих митців того часу.