Собор Юра у Львові

У вирі відомих та популярних пам’яток Львова особливу увагу слід звернути на Архикатедральний Собор Святого Юра, який є частиною одного із самих неперевершених архітектурних ансамблів міста.

Збудований у 1744-1762рр. Собор Юра має свою дивовижну історію, сиві легенди, оповиті таємницями та виразні національні риси.

Найдавніша легенда розповідає, що ще в період започаткування християнства на Святоюрській горі були печери, в яких жили ченці. Одним із них був Василиско-Василько, брат короля Данила, для якого у 1280 році був збудований перший дерев’яний храм.

Про кам’яну будівлю вперше згадується в документах 1363 року та 1437 року. Пам’ять та історичну цінність несе дзвіниця собору. Її дзвін “Дмитро” зберігся ще з тих часів та є найстарішим в Україні. Про це свідчить надпис на ньому: “В ле [то] 6849 [1341] Солья був дзвін сей святому Юрію при Князі Дмитра”, зроблений в 1341 році.

На протязі багатьох років церква на святій горі перетерпіла облоги та напади, війни та міжконфесійні суперечки. Її навіть розбирали до камінчика. Та святе місце довго пустим не буває. 1 жовтня 1744 року митрополит Атанасій Шептицький ініціював возведення греко-католицького собору. Будівництво тривало майже двадцять років, а внутрішнє оздоблення – ще більше, до 1780 року. Під керівництвом Бернарда Меретина, а після його смерті – Мартина Урбанека, відбувалося возведення самої величної пам’ятки Львова.

Собор має дуже складну «долю». Його стіни «бачили» Першу та Другу світові війни, зміну конфесій та патріархів. Та все ж у 1990 році собор повернувся до стану греко-католицької церкви. В 1996 році храм масштабно реконструювали, а в 1998 році він був включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Сьогодні, Собор Святого Юра – це не тільки історична-архітектурна пам’ятка, це своєрідний «оберіг» Львову, символ віри та незламності.

Архітектурний комплекс на Святоюрській горі включає декілька об’єктів, які оповили гармонічним ансамблем головний храм Греко-Католицької церкви України. Це – рококова митрополича палата, бароковий собор з ажурною огорожею, брамами та муром, тераси зі сходами, капітульні будинки і владичний сад. Кожна споруда вражає гармонійною суперечністю: логічна простота та розкішна неперевершеність.

Собор Святого Юра збудований в стилі бароко: покаті арки, золочена ліпнина, скульптури та підвісні канделябри створюють атмосферу пишної розкоші та витонченої елегантності.

Подвійні парадні ворота з фігурами святих символізують єднання двох церков – Римської(Католицької) та Грецької(Православної). Статуї митрополитів Атанасія и Лева, кінна скульптура Юрія Змієборця зустрічають віруючих на шляху до храму. Подвір’я замикають дві брами, на яких височіють дві алегоричні постаті – Віра та Надія.

Сам собор збудований хрестоподібно з центральним куполом, який височіє на кам’яній терасі. До нього ведуть двомаршеві сходи і балюстрада зі статуями ангелів-хранителів. Вівтарна частина, яка виходить на захід, має найрозкішніше вбрання: рокові орнаменти карнизів, вази та скульптури, сходи та балюстради. Композиції «Таємна вечеря», «Розп’яття» обрамлені статуями Барона та Мелхиседека, створені видатним скульптором Фесінгером.

Митрополичий палац в стилі бароко – це двоповерхова споруда з акцентом на центральний ризаліт, яка розташована напроти собору. Навколо палацу розташований владичний сад, який являв собою три тераси. З роками він був перепланований в англійському стилі і поповнився фруктовими деревами. Сьогодні владичний сад прихований від мирян і доступний лише духовенству.

Крім величі архітектурних споруд, краси навколишнього ландшафту та своєрідної атмосфери спокою на Святоюрській горі ви знайдете безцінні скарби – Чудотворну Ікону Матері Божої Теребовлянської, яка явила багато чудес, стародавній мідний дзвін та крипта з усипальнею предстоятелів української греко-католицької церкви.