Домініканський собор у Львові

Домініканський собор – одна з найвидатніших пам’яток Львова, яка справить незабутнє враження на сучасних туристів як вдень, так і вночі. Велична споруда з цікавим минулим зачарує своєю сурово-містичною красою та оригінальним скульптурним оздобленням.

Історія домініканського храму сягає у далеке XIII століття. Саме тоді український князь Лев Данилович одружився на угорській принцесі Констанції, яка попри всі правила, не прийняла релігії чоловіка і залишилася католичкою. Вона дуже сумувала за своєю вірою і на її прохання був збудований костел у готичному стилі. Люди з свити Констанції підтримали її у вірі – це й стало початком приходу могутнього ордену домініканців до Львова.

Багатовікові легенди розповідають, що у 1559 році стіни монастиря приховували найбагатшу спадкоємицю Речі Посполитої – Гальшку Острозьку, яка втікала від «призначеного» нареченого Лукаша Гурка. Тоді розігралася справжня війна, чого не міг допустити король. Він наказав зупинити безлади – до монастиря перерізали водогін і Гальшці довелося здатися Лукашеві.

У 1748 році готичний костел довелося розібрати, так як його аварійний стан загрожував мешканцям.

На початку 1749 року розпочинається будівництво нового храму за фінансуванням гетьмана Юзефа Потоцького. Над проектом спорудження працював найталановитіший архітектор того часу – Ян де Вітте. Будівництвом керував – М. Урбаник и К. Мурадович. По стародавній традиції від розібраної споруди залишали все найцінніше. Тому Домініканський собор до цього часу зберігає пам’ять про старовинний готичний костел – низку надгробків XVIII століття, які можуть оглянути всі бажаючі.

В радянські часи собор закрили и перетворили на склад. В 1970 році в храмі відкрили “Музей історії релігії та атеїзму”, який зберігся до наших днів(сьогоднішня назва “Музей історії релігії”), а в середині храму був встановлений маятник Фуко, який засвідчував процес обертання Землі своїм відхиленням.

Сьогодні Домініканський собор – це греко-католицький храм Святої Євхаристії (Божого Тіла), який є пам’яткою європейського значення та одним з кращих зразків архітектурної спадщини Львова.

Храм ордену домініканців виконаний в західноєвропейському стилі, складається з собору, монастиря і дзвіниці. Кам’яна будівля є еталоном архітектури розкішного бароко і по праву вважається гордістю Львова. Велична споруда вражає містичним пафосом, розкішшю та оригінальністю: аркові перекриття, масивні здвоєні колони, галереї і ложі, дерев’яні статуї від видатних скульпторів, два внутрішні дворики та дивовижні пейзажі навкруги.

Собор має форму витягнутого хреста, а величезний еліптичний купол возвеличує його. Над входом є надпис: «SOLI DEO HONOR ET GLORIA», що означає «Лише Господу честь та слава». Поряд зображений герб домініканців – собака на Біблії з палаючим факелом в зубах. Це символізує назву домініканців, адже в перекладі з латині “domini canes” означає “пси Господні”. І саме такими, вірними собаками – захисниками христової віри, вони себе і вважали.

Внутрішнє вбрання храму не поступається зовнішньому – пишне та урочисте. Інтер’єр виконаний в кремово-золотистих тонах, прикрашених скульптурами, ліпниною, канделябрами. Все навколо вишукано і благородно. Центральний вівтар прикрашений фігурами чотирьох апостолів – Петра, Павла, Луки та Іоана.

Вночі на Домініканському соборі можна спостерігати неперевершене видовище, створене майстрами ілюмінації – унікальна підсвітка, що підкреслює всіма кольорами сеселки велич споруди на фоні зоряного неба. Якщо у вас з’явиться нагода відвідати Львів, то обов’язково завітайте до найяскравішої пам’ятки, доторкніться до історії XVIII століття, насолодіться чарівними мелодіями старовинного органу. Адже це місце, де досьогодні можна почути один з чотирьох діючих органів міста