Криївка у Львові

Напевно вже не залишилось людей, які б їхали до Львова, і хоча б краєм вуха не чули про “Криївку”, чи “Краївку”, чи ще щось схоже, як часто по незнанню приїжджі називають один з найвідоміших закладів ресторанного бізнесу Львова. Один з найвідвідуваніших закладів взагалі Європи, який за рік, за інформацією власників, через себе перепускає до мільйона відвідувачів.

Насправді слово “Криївка” це похідне слово від слів “критися”, “скриватися” – так називали на цих землях підземні споруди, що використовувалися, як в господарських, так і в військово-оборонних цілях. Найбільше криївки на цих землях створювалися Українською повстанською армією в період їх боротьби проти Радянського союзу. Загалом інженери УПА спроектували більше десяти тисяч криївок, і часто не лише для людей. Часто криївки вміщали автомобільну техніку, гармати, міномети, стрілецьку зброю, боєприпаси, друкарні, швейні цехи, шпиталі та слугували житлом для вищого командування УПА. На теренах західної України перші криївки з’являються в 1930-х роках і призначалися для розміщення підпільних друкарень та зберігання друкованих матеріалів, що були заборонені польською владою. І тільки з приходом Другої світової війни вони стають військовими осередками.

При спорудженні криївки обов’язкомим правилом була конспірація, часто будувалися тільки тими людьми, які мали в ній перебувати, щоб ніхто крім них не знав про їх розташування. Тому не дивуйтесь, що знайти славнозвісну сьогоднішню Криївку у Львові Вам буде не так просто. Звичайно жодних вивісок чи оголошень немає. Місце таємне. Шукайте будинок з адресою пл.Ринок 14 і заходьте в під’їзд. Там, в кінці коридору є двері, в які треба постукати. Вам їх відкриє повстанець з автоматом, ну, а далі, за традицією, запитає Вас таємне гасло. Не лякайтеся, якщо ви його не знаєте. Гаслом слугує фраза “Слава Україні”, а що треба казати, напевне, ви добре знаєте. Запитає чи є серед Вас москалі і комуністи, і далі після такого фейс-контролю запропонує склянку медовухи. Та запропонує Вам спуститись до самої “Криївки”…
І тут, у львівських підземеллях, на Вас чекає два зали з доволі креативним інтер’єром: Столи, стіни, підпори – все з досить грубо обтесаних дерев’яних колод, на стінах фото, що дають можливість познайомитись з побутом вояків в лісах. В численній кількості тут зустрічаються гасові лампи, копії агітаційних листівок, зброя, гільзи і т.д. А якщо не полінуєтесь і підніметесь на дах, то там вас чекають не тільки краєвиди Львова, а й справжня зенітка)))

Меню Криївка також має тематичне. В першу чергу, меню тут подається на особливому, зістареному папері. А назви часто змушують відвідувачів подумати. Так “Змарніла втіха партизанка” – це така собі домашня копчена ковбаска, “Усміх Нахтігалю” – запечений короп, “Пальот Туполєва” – курячі крильця, “Гостинний зв’язковий” – яловичина, запечена в цибулі, “Вечеря лісового гауляйтера” – також яловичина, тільки вже запечена з бринзою, а також “Хренові яйця”, “Сало кошерне по-гайдамацьки”, “Двустволки мисливські” і т.д. Гарнірну гречку з маслом тут називають “Буднями Вермахту”, а на десерт вас чекає “Цнотлива розвідниця”…але не подумайте чого лихого, це всього лиш морозиво з фруктами). Ну і кава. Як же у Львові без кави? Тут вам “Кава з порохом” в прямому розумінні)))

А загалом тут панує доволі весела атмосфера, розбавлена частими забавами, які створюють самі персонажі закладу. Часто вони “шукають москаля”, а знайшовши, виводять і включають звук автоматної черги. Почувши від Вас російську мову, можуть прив’язати і змішувати заспівати якусь українську пісеньку…

Будете у Львові, обов’язково відвідайте цей заклад.